Nastup si! MENU

Dezinfekce kabin UV světlem

 

Společnost Safran Cabin přináší v kombinaci s bezdotykovými technologiemi inovativní řešení, která pomáhají zastavit šíření virů na palubě letadla. Safran se aktuálně zabývá vývojem technologie, která pro dezinfekci povrchů v kabině využívá ultrafialové světlo.

Od začátku pandemie koronaviru se přijímají čím dál náročnější hygienická opatření a firma Safran Cabin chce svým zákazníkům poskytovat bezpečné dezinfekční systémy zaměřené na snížení rizika přenosu viru na palubách letadel. 

“Je prokázáno, že neléčený virus Covid-19 může na površích přežít až několik dní, což zvyšuje riziko jeho přenosu,” vysvětluje Michael Glück, ředitel obchodního rozvoje a inovací společnosti Safran Cabin. “Povrchy může kontaminovat kýchnutí nebo i obyčejný dotek nakažené osoby. Používat na palubách letadel bezdotykové technologie je dobré řešení, ale i tak může dojít ke kontaminaci některých povrchů.”

V průběhu pandemie koronaviru v roce 2020 přišla firma Safran Cabin s iniciativou nazvanou “Clean Lav” (v překladu “Čisté toalety”), která zahrnuje i vývoj řešení týkajících se čištění pevných povrchů pomocí ultrafialového záření. Protože právě na toalety chodí mnoho lidí, hledá společnost Safran Cabin nové způsoby, jak povrchy těchto prostor dezinfikovat. 

Některé vlastnosti ultrafialového světla jsou velmi účinné při dezinfekci různých předmětů; jeho využívání při ošetřování vzduchu, vody a povrchů není nic nového pod sluncem. Existuje několik typů ultrafialového záření: UVA, UVB a UVC, a každá tato vlnová délka má svá specifika a možnosti použití.

“Zatímco paprsky UVA a UVB patří do spektra slunečního záření, vlnovou délku paprsků UVC blokuje ozonová vrstva v atmosféře a není tak součástí přirozeného světla. Paprskům UVA a UVB by účinné vyčištění povrchu trvalo několik hodin, což pro nás není ideální řešení,” dodává Michael Glück. 

Poslední typ, tedy UVC, je proti patogenům velmi účinný a již se využívá k dezinfikování chirurgických nástrojů v nemocnicích. UVC paprsky totiž likvidují všechny známé patogeny. 

Firma Safran Cabin se opírá právě o tyto vlastnosti UVC světla a pracuje na inovacích dvou produktů: LED UVC a FarUVC

“Tato řešení musí být schopná vyčistit povrchy v kabině za 60 sekund a musí zničit 99,9 % patogenů jako jsou SARS-CoV-2 (Covid-19), virus chřipky, MERS-CoV, ebola, MRSA, E-coli, salmonela a další bakterie a viry,” upřesňuje Michael Glück.

UVC LED – flexibilita a účinnost

Technologie UVC LED umožňuje velmi rychlou a účinnou dezinfekci povrchů a jde do prostorů toalet snadno integrovat. Využívá málo elektrické energie a pracuje při nízkém napětí; její používání tedy nemá na vliv na spotřebu elektřiny v letadle. Tento systém má mnoho výhod, ale vystavit se této vlnové délce přímo může být škodlivé. 

“Při manipulaci s UV paprsky je prioritou společnosti Safran Cabin bezpečnost. Abychom předešli jakékoli újmě, vyvíjíme kompletní architekturu systému, který zajistí bezpečí cestujících, posádky, úklidové čety i údržbářů,” vysvětluje Michael Glück.

Safran Cabin také zkoumá technologie automatického a redundantního snímání, které by detekovaly, zda je někdo na toaletě přítomen a zda jsou zavřené dveře. Jakmile systém zjistí, že je toaleta prázdná a uzavřená, systém UV LED se může spustit.

"Další výhodou tohoto typu UV produktu je to, že je technologie UV LED flexibilní co do velikosti a snadno se instaluje," uvádí Michael Glück.

Far-UVC – bezpečnost především

Podle studií provedených odborníky v oboru účinně likviduje patogeny i vzdálené UVC záření, takzvané Far-UVC, a jeho omezená dávka je pro člověka bezpečná a neškodná. Společnost Safran Cabin zkoumá i far-UVC jakožto bezpečný a účinný způsob dezinfekce často dotýkaných povrchů v kabinách letadel; konkrétně na toaletách, kde chtějí eliminovat patogeny na površích, na které cestující sahají. 

Záření Far-UVC nevytvářejí LED diody, ale excimerová lampa, která produkuje dezinfekční světlo. "V porovnání s řešením pomocí UVC-LED je flexibilita při navrhování různých velikostí a tvarů produktů využívajících světlo Far-UVC omezená," vysvětluje Glück. "Nicméně skutečnost, že je můžeme v omezených dávkách bezpečně používat i během cesty, nám při instalaci umožňuje užití méně složité architektury. Očekáváme, že v blízké budoucnosti najde tato technologie uplatnění i pro další komerční využití.”

Společnost Safran Cabin vyvíjí tyto dvě technologie současně a dosahuje pokroku s ukázkovým zařízením integrovaným do kabinových toalet letadel.

K dosažení svých ambiciózních cílů využívá Safran Cabin znalosti celého technického okruhu firmy.

Zkus tvůrčí, týmovou a čistou práci.

Nastup na palubu Safran CZ!

© 2021 SAFRAN Cabin CZ s.r.o.
Univerzitní 34, Plzeň – Borská pole
Politika společnosti
Vytvořeno v Beneš & Michl