Nastup si! MENU

„Trainee Program v Zodiacu mi opravdu něco dává“

 

Čtyři účastníky historicky prvního Trainee Programu v naší společnosti čekají v nejbližších dnech zajímavé, ale perné dny – od února začnou chodit klasicky „do práce“ a v jednotlivých odděleních firmy budou „stínovat“ úkoly svých mentorů a manažerů.

Studenti mají za sebou asi třetinu běhu: první dva měsíce docházeli 1,5 dne v týdnu na základní školení, kde probírali teoretické i praktické znalosti, práci s daty i konstrukci samotných výrobků. Seznámili se detailně se Zodiac produkty, a to od vývoje až po výrobu. „Oceňuju, že školení bylo formou debaty – na cokoliv jsme se kdykoliv mohli zeptat. Vyzkoušeli jsme si vymodelovat např. úložnou skříň od nuly. Taky mi hodně pomohlo, že jsme si oživili CAD a pronikli do technických souvislostí. Přímo ve výrobě jsme si třeba nakoukali, kde jsou jaké zámečky, a pak jsme se dozvěděli, proč musí být namontované zrovna tahle a jak se to dělá,“ popisuje jedna z trainee Lenka.

V příštích zhruba pěti měsících absolvují studenti individuální kolečka v odděleních design engineeringu, certifikaci a ve výpočtech, projektovém engineeringu a aftersales. Účelem Trainee Programu není připravit absolventy na konkrétní pozici, ale naopak umožnit jim, aby si vyzkoušeli všechno: od vytváření designu, přes vedení projektů, řešení budgetu a termínů, až po péči o zákazníka. Právě to hodnotí Matěj jako dobrý nápad: „Jsem rád, že si vyzkoušíme od každého něco, projdeme si všechna oddělení. Právě to mě zaujalo, když jsem se od vedoucího bakalářky dověděl, že tu ta možnost je. Nevěděl jsem, jestli to budu stíhat se školou, ale nakonec jsem překvapený tím, kolik prostoru mám i na psaní bakalářky. Můžu dokonce konzultovat osobně s lidmi přímo tady ve firmě, což je velká výhoda.“

Flexibilitu si chválí i Josef, který kromě vhodného skloubení se školou zmiňuje praktickou znalost, kterou mu Trainee Program přinesl: „O systému sdílení a správy dat SmarTeam jsem slyšel, ale až teď jsem ho viděl naživo a vyzkoušel si to prakticky.“ Jirka ocenil mimo jiné také to, že se k učení přistupuje postupně: „Nejsme hození už do rozpracovaného projektu, začíná se od začátku. Líbí se mi také to, že se na nás časově netlačí.

Studentům se časově vychází vstříc především v období zápočtů a zkoušek. Jinak jsou ale v zaměstnaneckém poměru a vztahují se na ně stejná práva a povinnosti jako na klasické zaměstnance, což se týká například docházky, nošení firemních visaček, ale i obědů v kantýně :-)

Celkem jsme účast v Trainee Programu umožnili pěti studentům; z toho čtyři prošli výběrovým Assessment Centrem a jeden k nám přišel na part-time ze školy. Ten ale nebude pokračovat v individuálních kolečkách po firmě, svojí praxi dokončí v Oddělení systémů,“ vysvětluje Petr Sedláček, který má průběh Trainee Programu v Zodiacu na starosti. Zatím si studenty pochvaluje: „Jsou svědomití, je na ně spoleh. Mám dobrý pocit z toho, jak zodpovědně k tomu přistupují.A také z toho, jak jsou vyspělí a odborně na výši. Někteří s ními pracují i na semestrálních pracech či diplomkách.Z naší strany je to velká časová investice, abychom se jim dobře věnovali. Věřím ale, že se to v budoucnu vrátí. Člověk, který projde Trainee Programem, je v porovnání s běžným absolventem úplně jinde.

Své svěřence chválí i školitelka Olga Šrámková: „Vidím z jejich strany snahu a chuť se naučit něco nového, jsou hodně zvídaví. Prošli si jednotlivé dílny, viděli reálný produkt. Pak jsme si začali ukazovat, jak k němu dojít. Kdykoliv jsme narazili na reálný problém, znovu jsme se vrátili do dílny podívat, jak to funguje.“ Na to reaguje Lenka: „Opravdu hodně se nám tu věnují. O to větší cítím zodpovědnost. Není to jako ve škole; cítím zájem druhé strany o to, abychom něco dokázali. Nejsme jenom jedni z tisíce studentů, je to rozdíl a velký závazek.

Našim čtyřem trainee držíme palce, aby svojí praxi úspěšně dokončili!

Pokud by i vás něco podobného zajímalo, sledujte sekci Pro studenty, kde další ročník Trainee Programu vypíšeme. Rozběhne se začátkem školního roku 2018/19.

Zkus tvůrčí, týmovou a čistou práci.

Nastup na palubu Safran CZ!

© 2023 SAFRAN Cabin CZ s.r.o.
IČ: 26339510
Univerzitní 34, Plzeň – Borská pole
C 13978 vedená u Krajského soudu v Plzni
Politika společnosti
Vytvořeno v Beneš & Michl