Nastup si! MENU

Sezení u nás neletí

 

Už jste někdy viděli kancelář, která umožňuje práci vsedě i vestoje? U nás v Zodiac Aerospace testujeme novou pracovní ergonomii pro oddělení engineeringu, které bude v nové budově na Borských polích. Od července totiž pracujeme vestoje :-)

Nejde o módní výmysl nebo lobby nábytkářských firem. Je dokázané, že sedavá práce přináší řadu zdravotních rizik, jako třeba přibírání na váze, bolesti zad, hemeroidy, slábnoucí zrak apod. Lidé v moderních firmách prosedí padesát až sedmdesát procent času. Přitom už po hodině sedu prudce klesá produkce enzymů, které spalují tuk, zpomaluje se zpracování glukózy a snižuje se hladina dobrého cholesterolu v krvi. Zdravotnické výzkumy říkají, že jestli sedíte denně u počítače po dobu deseti a více let, před negativními důsledky dlouhého sezení vás nespasí ani to, když si cestou z práce zajoggujete nebo strávíte hodinu ve fitku.

V západním světě se proto už před lety začal objevovat trend práce vestoje. Lepší přemýšlení při stání či chůzi si prý už dávno pochvalovaly chytré hlavy jako Leonardo da Vinci, Winston Churchill nebo prezident Masaryk. V Čechách se s tímhle fenoménem setkáte u lidí na volné noze, kteří můžou sami rozhodovat, jak budou pracovat, ale jen zřídka u firem – s výjimkou několika málo pokrokových. Je za tím zřejmě neochota ohlížet se na zdraví svých zaměstnanců, pokud by musely na jejich blaho vynaložit finanční prostředky navíc.

Na otázku, zda je při práci lepší stát nebo sedět, nepanuje jednoznačná odpověď, protože oba extrémy jsou dlouhodobě nevhodné. V první řadě je třeba si uvědomit, že lidské tělo je nastaveno na pohyb a práci v pohybu. Během posledních 100 let se naší společnosti podařilo přesunout práci do méně namáhavé polohy a tou je sed. Stoj oproti sedu má výhodu ve větším zapojení posturálních (vzpřímených) svalů, které dostanou šanci k protažení a lepšímu zapojení při stabilizační funkci páteře. Stoj je energeticky náročnější než sed, což je sice pro tělo zdravější, ale může vést k větší únavě ke konci pracovního dne,” říká fyzioterapeut Tomáš Mráz z Kineos fyziocentra v Plzni a dodává: “Jako ideální se proto jeví možnost proměnlivé výšky stolu a tím možnost práce v sedu i ve stoji. Tato varianta zaručuje nejmenší poškozování páteře a v důsledku eliminuje bolest zad.”

Kvalitní pracoviště není jen o zdravotní židli a nastavitelném stolu, ale o kombinaci více opatření. Jak podotýká Michal Hacker, Group Leader Core Engineering, který odpovídá za design a vybavení nových prostor pro engineering Zodiac Galleys Europe: „Jednotlivé komponenty samy o sobě pomohou jen z malé části, mnohdy vůbec. Pokud budu mít zvedací stůl, ale sedím na špatné židli a nebudu mít ramena pro monitory, nedosáhne se toho, co od ergonomického pracoviště očekáváme. Správné a promyšlené vybavení kanceláře je finančně i časově náročné. My na tvorbě nového standardu pracujeme již přes rok. Úsilí je třeba věnovat výběru celého setu. Například hlavová opěrka na židlích hezky vypadá v katalogu, ale v reálu doopravdy ke správnému držení těla v sedu neslouží. Další „kámen úrazu“ představuje bederní opěrka – málokdo ví, jak ji správně nastavit, aby si nevhodným nastavením naopak neublížil.

Vysokým standardům vyhovující navržení tzv. „Sit-Stand pracoviště“ je skoro stejná věda, jako výroba leteckého interiéru. Ani jedno nelze dělat bez odborných znalostí, vývoje a testování. Zpětnou vazbu a možnost porovnání po letech užívání získává Zodiac Aerospace mimo jiné od kolegů v kancelářích v Holandském Alkmaaru, kde již Sit-Stand pracoviště delší dobu využívají a ohlasy jsou jednoznačně kladné. “Chceme maximálně využít příležitosti a vybavit nově budované prostory skutečně moderním nábytkem, který bude nejen na odpovídající estetické úrovni, ale zejména bude podporovat současné trendy v ergonomii. Už dnes je o těch několik zvedacích stolů, které máme v testovacím provozu, mezi konstruktéry enormní zájem. Je skvělé mít možnost si vyzkoušet, jaké to je pracovat ve stoje. V létě to rozjedeme naplno! Lidé v Zodiacu jsou hodně sportovně založení a určitě nechceme, aby si zhuntovali záda jenom proto, že ušetříme na nábytku,” říká Michal Hacker.


Pokud vás zajímá víc, zde najdete případové studie praktických zkušeností z oblasti vybavení a provozu kanceláří společnosti cre8Best practice ohledně práce ve stoje se věnují také články na Mayo Clinic (viz ilustrace), doporučení od Herman Miller „The surprising benefits of Sit-to-Stand“ nebo v českém kontextu freelancer Robert Vlach “Na volné noze”.

Autor: Mirka Reifová pro delamedoletadel.cz

Zkus tvůrčí, týmovou a čistou práci.

Nastup na palubu Safran Cabin CZ!

© 2024 SAFRAN Cabin CZ s.r.o.
IČ: 26339510
Univerzitní 34, Plzeň – Borská pole
C 13978 vedená u Krajského soudu v Plzni
Politika společnosti
Vytvořeno v Beneš & Michl